Ford Bronco U15 (1987–1991)
Ford Bronco ford bronco 2.9l v6 4-speed automatic 4x4
U15 (1987–1991), 1987–1990. Gasoline · 2.9 L · 140 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive.
U15 (1987–1991)
1987 - 1990
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.9 L
Horsepower
140
Torque
170 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4582 × 2009 × 1923 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 18.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4582 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1923 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Clearance | 8 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | P235/75R15 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
| Engine code | 2.9L Cologne V6 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |