Ford Bronco U15 (1966–1977)
Ford Bronco ford bronco 289 v8
U15 (1966–1977), 1966–1968. Gasoline · 289.0 L · 200 hp · 3-speed manual · Four-wheel drive.
U15 (1966–1977)
1966 - 1968
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
289.0 L
Horsepower
200
Torque
282 lb-ft
Transmission
3-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2337 mm
Dimensions
3861 × 1727 × 1803 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3861 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1803 mm |
| Wheelbase | 2337 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 289.0 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 282 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed manual |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Solid axle, leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, leaf springs |
| Front brakes | Drum |
| Rear brakes | Drum |