Ford Bronco U15 (1992–1996)
Ford Bronco bronco 4.9l i6
U15 (1992–1996), 1992–1996. Gasoline · 4.9 L · 145 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive.
U15 (1992–1996)
1992 - 1996
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.9 L
Horsepower
145
Torque
265 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2659 mm
Dimensions
4592 × 2009 × 1923 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 17.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4592 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1923 mm |
| Wheelbase | 2659 mm |
| Wheel size | 15-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 145 hp |
| Torque | 265 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |