Ford Bronco II First generation (1984–1990)
Ford Bronco II ford bronco ii 2.9l v6 4x4 automatic
First generation (1984–1990), 1986–1990. Gasoline · 2.9 L · 140 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive.
First generation (1984–1990)
1986 - 1990
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.9 L
Horsepower
140
Torque
170 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2388 mm
Dimensions
4437 × 1727 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4437 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2388 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |