Ford Bronco II First generation (1984–1990)
Ford Bronco II ford bronco ii 2.8l v6 4x4 5-speed manual
First generation (1984–1990), 1984–1985. Gasoline · 2.8 L · 115 hp · 5-speed manual · Four-wheel drive.
First generation (1984–1990)
1984 - 1985
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.8 L
Horsepower
115
Torque
150 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2388 mm
Dimensions
4437 × 1727 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 18.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4437 mm |
|---|---|
| Width | 1727 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2388 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 115 hp |
| Torque | 150 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 18.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |