Ford Aspire K8 (1994–1997)
Ford Aspire aspire 1.3l 5-speed manual
K8 (1994–1997), 1994–1997. Gasoline · 1.3 L · 63 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
K8 (1994–1997)
1994 - 1997
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.3 L
Horsepower
63
Torque
74 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2291 mm
Dimensions
3950 × 1590 × 1400 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
31.0 / 39.0 / 34.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact car |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 3950 mm |
|---|---|
| Width | 1590 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2291 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 63 hp |
| Torque | 74 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 31.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 39.0 mpg |
| Fuel economy combined | 34.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |