Dodge W100/W150 Pickup D/W-series (1984–1990)
Dodge W100/W150 Pickup w100/w150 pickup 4wd
D/W-series (1984–1990), 1984–1987. Gasoline · 3.7 L · Manual 4-spd · 4-Wheel or All-Wheel Drive.
D/W-series (1984–1990)
1984 - 1987
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Transmission
Manual 4-spd
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5537 × 2019 × 1854 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 21.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 5537 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1854 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Manual 4-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy standard | Regular unleaded |
|---|---|
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Live axle leaf springs |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |