Dodge Viper ZB II (2008–2017)
Dodge Viper viper
ZB II (2008–2017), 2017–2017. Gasoline · 8.4 L · 645 hp · 6-speed manual · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 3.5 s and top speed 206 mph.
ZB II (2008–2017)
2017 - 2017
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
8.4 L
Horsepower
645
Torque
600 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
3.5 s
Top speed
206 mph
Curb weight
3320 lbs
Wheelbase
2510 mm
Dimensions
4463 × 1941 × 1247 mm
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4463 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1247 mm |
| Wheelbase | 2510 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3320 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 8.4 L |
| Horsepower | 645 hp |
| Torque | 600 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Compression ratio | 10.2 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 206 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.5 s |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Short and long arm |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |