Dodge Viper ZB I (2003–2010)
Dodge Viper viper coupe
ZB I (2003–2010), 2008–2010. Gasoline · 8.4 L · 600 hp · 6-speed manual · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 3.5 s and top speed 202 mph.
ZB I (2003–2010)
2008 - 2010
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
8.4 L
Horsepower
600
Torque
560 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
3.5 s
Top speed
202 mph
Curb weight
3410 lbs
Wheelbase
2510 mm
Dimensions
4460 × 1923 × 1247 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
13.0 / 22.0 / 16.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports Car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4460 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1247 mm |
| Wheelbase | 2510 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3410 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 8.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 600 hp |
| Torque | 560 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Compression ratio | 10 |
| Bore and stroke | 4.03 x 3.96 in |
| Engine code | V10 8.4L |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 202 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.5 s |
| Fuel economy city | 13.0 mpg |
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |