Dodge Viper VX I facelift (2015–2017)
Dodge Viper viper srt
VX I facelift (2015–2017), 2015–2017. Gasoline · 8.4 L · 645 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 3.5 s and top speed 206 mph.
VX I facelift (2015–2017)
2015 - 2017
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
8.4 L
Horsepower
645
Torque
600 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
3.5 s
Top speed
206 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2510 mm
Dimensions
4486 × 1941 × 1247 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 19.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4486 mm |
|---|---|
| Width | 1941 mm |
| Height | 1247 mm |
| Wheelbase | 2510 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | Front: 295/30ZR18; Rear: 355/30ZR19 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, longitudinal |
| Engine volume | 8.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 645 hp |
| Torque | 600 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 206 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 3.5 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent, double wishbones |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, double wishbones |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |