Dodge Viper SR II facelift (2001–2002)
Dodge Viper dodge viper rt/10
SR II facelift (2001–2002), 2001–2002. Gasoline · 8.0 L · 450 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.0 s and top speed 190 mph.
SR II facelift (2001–2002)
2001 - 2002
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
8.0 L
Horsepower
450
Torque
490 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.0 s
Top speed
190 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2443 mm
Dimensions
4488 × 1923 × 1118 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 20.0 / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4488 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1118 mm |
| Wheelbase | 2443 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 63 mm |
| Wheel size | 275/40ZR17 front, 335/35ZR17 rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 8.0 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 450 hp |
| Torque | 490 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.6 |
| Bore and stroke | 101.6 mm x 98.6 mm |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 190 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.0 s |
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent double wishbone |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |