Dodge Viper SR II (1996–2006)
Dodge Viper viper srt-10 coupe
SR II (1996–2006), 2006–2006. Gasoline · 8.3 L · 510 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive. 0–60 mph in 4.0 s and top speed 190 mph.
SR II (1996–2006)
2006 - 2006
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
8.3 L
Horsepower
510
Torque
535 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
0–60 mph
4.0 s
Top speed
190 mph
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2510 mm
Dimensions
4460 × 1923 × 1118 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 20.0 / 14.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Sports car |
| Doors | 2 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4460 mm |
|---|---|
| Width | 1923 mm |
| Height | 1118 mm |
| Wheelbase | 2510 mm |
| Front track | 63 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 18 in front, 19 in rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 19.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 8.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 510 hp |
| Torque | 535 lb-ft |
| Cylinders | 10 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.6 |
| Bore and stroke | 102.4 mm x 100.6 mm |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Top speed | 190 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.0 s |
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
| Fuel economy highway | 20.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |