Dodge Ramcharger AD100/AD150; AW100/AW150 facelift (1989–1991)
Dodge Ramcharger dodge ramcharger 5.2 v8 4x4
AD100/AD150; AW100/AW150 facelift (1989–1991), 1989–1991. Gasoline · 5.2 L · 170 hp · 4-speed manual · Four-wheel drive.
AD100/AD150; AW100/AW150 facelift (1989–1991)
1989 - 1991
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
170
Torque
260 lb-ft
Transmission
4-speed manual
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
2769 mm
Dimensions
4915 × 2007 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 13.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4915 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2769 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front, longitudinal |
| Engine volume | 5.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed manual |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring solid axle |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |