Dodge Ramcharger Second generation (1992–1993)
Dodge Ramcharger dodge ramcharger 4wd 5.2l v8
Second generation (1992–1993), 1992–1993. Gasoline · 5.2 L · 230 hp · 4-speed automatic · Four-wheel drive. 0–60 mph in 10.5 s.
Second generation (1992–1993)
1992 - 1993
1
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
230
Torque
300 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
0–60 mph
10.5 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
2939 mm
Dimensions
4915 × 2007 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 16.0 / 14.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 2 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4915 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 2939 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 30.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.2 L |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 10.5 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |