Dodge Ram 2500 Pickup DH (2003–2013)
Dodge Ram 2500 Pickup ram 2500 regular cab 2wd
DH (2003–2013), 2003–2013. Gasoline · 6-speed manual · Rear-wheel drive.
DH (2003–2013)
2003 - 2013
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3569 mm
Dimensions
5784 × 2019 × 1974 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5784 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1974 mm |
| Wheelbase | 3569 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 34.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |