Dodge Ram 2500 Pickup DT (2019–present)
Dodge Ram 2500 Pickup ram 2500 power wagon 4x4 crew cab 6.4 ft. box
DT (2019–present), 2019–2024. Gasoline · 6.4 L · 410 hp · 8-speed automatic · Four-wheel drive.
DT (2019–present)
2019 - 2024
16
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.4 L
Horsepower
410
Torque
429 lb-ft
Transmission
8-speed automatic
Drive
Four-wheel drive
Wheelbase
3785 mm
Dimensions
6066 × 2017 × 2055 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
11.0 / 15.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6066 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 2055 mm |
| Wheelbase | 3785 mm |
| Clearance | 14 mm |
| Wheel size | 17 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 410 hp |
| Torque | 429 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 8-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 8 |
| Drive | Four-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 11.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 15.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |