Dodge Ram 2500 Pickup DJ facelift (2013–2018)
Dodge Ram 2500 Pickup ram 2500 laramie 6.4l 4x2 crew cab 8 ft. box
DJ facelift (2013–2018), 2013–2018. Gasoline · 6.4 L · 410 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
DJ facelift (2013–2018)
2013 - 2018
26
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.4 L
Horsepower
410
Torque
429 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
4300 mm
Dimensions
6589 × 2009 × 1994 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 6589 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1994 mm |
| Wheelbase | 4300 mm |
| Wheel size | 18 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.4 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 410 hp |
| Torque | 429 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Sequential MPI |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |