Dodge Ram 2500 Pickup BR (1994–1998)
Dodge Ram 2500 Pickup ram 2500 pickup 2wd
BR (1994–1998), 1994–1996. Gasoline · 5.9 L · 230 hp · Manual 5-spd · Rear-Wheel Drive.
BR (1994–1998)
1994 - 1996
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
230
Torque
300 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5690 × 2017 × 1882 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup Truck |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5690 mm |
|---|---|
| Width | 2017 mm |
| Height | 1882 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 230 hp |
| Torque | 300 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle leaf spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |