Dodge Lancer K-car platform (1985–2017)
Dodge Lancer town and country 2wd
K-car platform (1985–2017), 1998–1998. Gasoline · 3.3 L · Automatic 4-speed · Front-Wheel Drive.
K-car platform (1985–2017)
1998 - 1998
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Transmission
Automatic 4-speed
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
5126 × 2009 × 1745 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 30.9 / 18.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Special Purpose Vehicle 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5126 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1745 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 4-speed |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.9 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |