Dodge Lancer K-car platform (1985–2017)
Dodge Lancer lancer convertible
K-car platform (1985–2017), 1987–1987. Gasoline · 2.2 L · Manual 5-speed · Front-Wheel Drive.
K-car platform (1985–2017)
1987 - 1987
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Transmission
Manual 5-speed
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2469 mm
Dimensions
4491 × 1704 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
22.0 / 37.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 2 |
| Seats | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1704 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2469 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.2 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-speed |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 22.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |