Dodge Lancer K-car platform (1985–2017)
Dodge Lancer lancer
K-car platform (1985–2017), 1985–1989. Gasoline · 2.2 L · Manual 5-speed · Front-Wheel Drive.
K-car platform (1985–2017)
1985 - 1989
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.2 L
Transmission
Manual 5-speed
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2469 mm
Dimensions
4491 × 1704 × 1321 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
21.0 / 34.0 / 26.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Midsize Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4491 mm |
|---|---|
| Width | 1704 mm |
| Height | 1321 mm |
| Wheelbase | 2469 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 2.2 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Cylinders | 4 |
Transmission
| Transmission | Manual 5-speed |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 21.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |