Dodge Diplomat M-body facelift (1980–1982)
Dodge Diplomat dodge diplomat 5.9
M-body facelift (1980–1982), 1980–1982. Gasoline · 5.9 L · 140 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
M-body facelift (1980–1982)
1980 - 1982
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.9 L
Horsepower
140
Torque
280 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2863 mm
Dimensions
5232 × 1880 × 1372 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 16.0 / 14.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Mid-size car |
| Doors | 4 |
| Seats | 6 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5232 mm |
|---|---|
| Width | 1880 mm |
| Height | 1372 mm |
| Wheelbase | 2863 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 5.9 L |
| Horsepower | 140 hp |
| Torque | 280 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 16.0 mpg |
| Fuel economy combined | 14.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle, leaf springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |