Dodge Dakota Pickup ND (2005–2011)
Dodge Dakota Pickup dakota pickup 2wd
ND (2005–2011), 2005–2009. Gasoline V6 · 3.7 L · 210 hp · 6-speed manual · Rear-wheel drive.
ND (2005–2011)
2005 - 2009
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline V6
Engine volume
3.7 L
Horsepower
210
Torque
235 lb-ft
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3335 mm
Dimensions
5537 × 1819 × 1725 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks 2WD |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5537 mm |
|---|---|
| Width | 1819 mm |
| Height | 1725 mm |
| Wheelbase | 3335 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline V6 |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 210 hp |
| Torque | 235 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Sequential MPI |
| Compression ratio | 9.7 |
| Bore and stroke | 3.66 x 3.40 in |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Live axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |