Dodge D250 Pickup D-Series body second facelift (1991–1993)
Dodge D250 Pickup d250 pickup 2wd
D-Series body second facelift (1991–1993), 1992–1993. Gasoline · 5.2 L · 170 hp · 5-speed manual · Rear-wheel drive.
D-Series body second facelift (1991–1993)
1992 - 1993
4
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
5.2 L
Horsepower
170
Torque
260 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5385 × 2019 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
12.0 / 21.0 / 13.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks |
| Doors | 2 |
| Seats | 3 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.2 L |
| Horsepower | 170 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
| Fuel system | Electronic fuel injection |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 12.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 13.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |