Dodge D250 Pickup D-Series body facelift (1986–1990)
Dodge D250 Pickup d250 pickup 2wd
D-Series body facelift (1986–1990), 1984–1989. FFS · 5.9 L · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
D-Series body facelift (1986–1990)
1984 - 1989
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
FFS
Engine volume
5.9 L
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5690 × 2019 × 1880 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Pickup truck |
| Doors | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5690 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 1880 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine volume | 5.9 L |
|---|---|
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |