Dodge D250 Pickup D-Series body (1981–1985)
Dodge D250 Pickup d250 pickup 2wd 3.7l 6-cyl 3at
D-Series body (1981–1985), 1981–1985. Gasoline · 3.7 L · Automatic 3-spd · Rear-Wheel Drive.
D-Series body (1981–1985)
1981 - 1985
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Transmission
Automatic 3-spd
Drive
Rear-Wheel Drive
Wheelbase
3327 mm
Dimensions
5385 × 2007 × 1829 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
— / — / 15.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Pickup Trucks |
Dimensions
| Length | 5385 mm |
|---|---|
| Width | 2007 mm |
| Height | 1829 mm |
| Wheelbase | 3327 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.7 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 3-spd |
|---|---|
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy combined | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel type | Regular Gasoline |