Dodge Caravan/Ram Van RT (2008–2020)
Dodge Caravan/Ram Van dodge caravan se
RT (2008–2020), 2008–2008. Gasoline · 3.3 L · 175 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.8 s and top speed 112 mph.
RT (2008–2020)
2008 - 2008
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
175
Torque
197 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.8 s
Top speed
112 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3078 mm
Dimensions
5144 × 1999 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5144 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3078 mm |
| Wheel size | 225/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
| Gross weight | 6 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 197 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 112 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.8 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Twist-beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |