Dodge Caravan/Ram Van NS (1996–2007)
Dodge Caravan/Ram Van dodge ram van 3.9l v6
NS (1996–2007), 1996–2003. Gasoline · 3.9 L · 175 hp · 4-speed automatic · Rear-wheel drive.
NS (1996–2007)
1996 - 2003
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.9 L
Horsepower
175
Torque
225 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3241 mm
Dimensions
4948 × 2009 × 2085 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 19.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4948 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 2085 mm |
| Wheelbase | 3241 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 35.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.9 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 225 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |