Dodge Caravan/Ram Van NS (1996–2007)
Dodge Caravan/Ram Van dodge caravan 3.8l v6 awd
NS (1996–2007), 2001–2007. Gasoline · 3.8 L · 215 hp · 4-speed automatic · All-wheel drive.
NS (1996–2007)
2001 - 2007
15
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
215
Torque
245 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
All-wheel drive
Wheelbase
2878 mm
Dimensions
4803 × 1996 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 22.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4803 mm |
|---|---|
| Width | 1996 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 2878 mm |
| Wheel size | 15 in |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | All-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |