Dodge Caravan/Ram Van NS facelift (2001–2007)
Dodge Caravan/Ram Van dodge grand caravan c/v 3.3
NS facelift (2001–2007), 2001–2007. Gasoline · 3.3 L · 180 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 10.6 s and top speed 108 mph.
NS facelift (2001–2007)
2001 - 2007
12
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
180
Torque
210 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
10.6 s
Top speed
108 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
5093 × 1996 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 25.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Cargo van |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5093 mm |
|---|---|
| Width | 1996 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 180 hp |
| Torque | 210 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 108 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 10.6 s |
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Twist beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |