Dodge Caravan/Ram Van B-series (1984–2003)
Dodge Caravan/Ram Van dodge ram van 250
B-series (1984–2003), 1984–1988. Gasoline · 3.7 L · 95 hp · 3-speed automatic · Rear-wheel drive.
B-series (1984–2003)
1984 - 1988
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.7 L
Horsepower
95
Torque
170 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
2769 mm
Dimensions
4763 × 2019 × 2057 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Van |
| Doors | 3 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4763 mm |
|---|---|
| Width | 2019 mm |
| Height | 2057 mm |
| Wheelbase | 2769 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.7 L |
| Horsepower | 95 hp |
| Torque | 170 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel type | Regular unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |