Dodge Caravan/Grand Caravan AS (1984–1990)
Dodge Caravan/Grand Caravan caravan 2.6
AS (1984–1990), 1984–1986. Gasoline · 2.6 L · 5-speed manual · Front-wheel drive.
AS (1984–1990)
1984 - 1986
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.6 L
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
112 mm
Dimensions
175 × 69 × 66 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 175 mm |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 66 mm |
| Wheelbase | 112 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Cylinders | 4 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |