Dodge Caravan/Grand Caravan RT facelift (2011–2016)
Dodge Caravan/Grand Caravan grand caravan avp
RT facelift (2011–2016), 2012–2016. Gasoline · 3.6 L · 283 hp · 6-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 7.9 s.
RT facelift (2011–2016)
2012 - 2016
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.6 L
Horsepower
283
Torque
260 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
7.9 s
Curb weight
5 lbs
Wheelbase
3078 mm
Dimensions
5151 × 1999 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 25.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5151 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3078 mm |
| Wheel size | 225/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 283 hp |
| Torque | 260 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| 0–60 mph | 7.9 s |
|---|---|
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 25.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Twist-beam axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |