Dodge Caravan/Grand Caravan RT (2008–2010)
Dodge Caravan/Grand Caravan caravan/grand caravan fwd
RT (2008–2010), 2009–2009. Gasoline · 3.8 L · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
RT (2008–2010)
2009 - 2009
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3078 mm
Dimensions
5144 × 1999 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
16.0 / 23.0 / 18.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5144 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3078 mm |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 3.8 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 16.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 23.0 mpg |
| Fuel economy combined | 18.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |