Dodge Caravan C/V/Grand Caravan RT (2008–2010)
Dodge Caravan C/V/Grand Caravan dodge caravan c/v 3.3 v6
RT (2008–2010), 2008–2010. Gasoline · 3.3 L · 175 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
RT (2008–2010)
2008 - 2010
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
175
Torque
205 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
3078 mm
Dimensions
5144 × 1999 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 2 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5144 mm |
|---|---|
| Width | 1999 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3078 mm |
| Wheel size | 225/65R16 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 175 hp |
| Torque | 205 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Twist-beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |