Dodge Caravan C/V/Grand Caravan NS (1996–2007)
Dodge Caravan C/V/Grand Caravan dodge grand caravan 3.8l
NS (1996–2007), 2001–2007. Gasoline · 3.8 L · 215 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 9.0 s and top speed 108 mph.
NS (1996–2007)
2001 - 2007
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.8 L
Horsepower
215
Torque
245 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
9.0 s
Top speed
108 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
5093 × 1996 × 1750 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 24.0 / 20.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5093 mm |
|---|---|
| Width | 1996 mm |
| Height | 1750 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.8 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 215 hp |
| Torque | 245 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 108 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 9.0 s |
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 20.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Twist beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |