Dodge Caravan C/V/Grand Caravan ES facelift (1994–1995)
Dodge Caravan C/V/Grand Caravan dodge grand caravan 3.3
ES facelift (1994–1995), 1994–1995. Gasoline · 3.3 L · 150 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive.
ES facelift (1994–1995)
1994 - 1995
8
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
3.3 L
Horsepower
150
Torque
180 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
4897 × 1831 × 1717 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
17.0 / 22.0 / 19.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4897 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1717 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 3.3 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 150 hp |
| Torque | 180 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 8.9 |
| Bore and stroke | 93.0 mm x 81.0 mm |
| Valvetrain | OHV |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 17.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 22.0 mpg |
| Fuel economy combined | 19.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |