Dodge Caravan C/V/Grand Caravan AS (1984–1995)
Dodge Caravan C/V/Grand Caravan caravan c/v/grand caravan 2wd
AS (1984–1995), 1992–1994. Gasoline · 2.5 L · 100 hp · Manual 5-spd · Front-Wheel Drive.
AS (1984–1995)
1992 - 1994
5
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
2.5 L
Horsepower
100
Torque
135 lb-ft
Transmission
Manual 5-spd
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
3030 mm
Dimensions
4897 × 1831 × 1740 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
18.0 / 24.0 / 21.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Minivan |
| Doors | 4 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4897 mm |
|---|---|
| Width | 1831 mm |
| Height | 1740 mm |
| Wheelbase | 3030 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 20.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 2.5 L |
| Horsepower | 100 hp |
| Torque | 135 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | SOHC |
Transmission
| Transmission | Manual 5-spd |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 18.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 24.0 mpg |
| Fuel economy combined | 21.0 mpg |
| Fuel type | Regular |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf springs |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |