Chevrolet TrailBlazer GMT360 (2002–2009)
Chevrolet TrailBlazer trailblazer 4wd
GMT360 (2002–2009), 2002–2009. Gasoline · 4.2 L · 275 hp · 4-speed automatic · 4-Wheel or All-Wheel Drive. 0–60 mph in 8.3 s and top speed 107 mph.
GMT360 (2002–2009)
2002 - 2009
9
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
4.2 L
Horsepower
275
Torque
275 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
4-Wheel or All-Wheel Drive
0–60 mph
8.3 s
Top speed
107 mph
Curb weight
4 lbs
Wheelbase
2870 mm
Dimensions
4872 × 1897 × 1842 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 16.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4872 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1842 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
| Front track | 62 mm |
| Rear track | 62 mm |
| Wheel size | 245/65R17 |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 22.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 4 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 4.2 L |
| Horsepower | 275 hp |
| Torque | 275 lb-ft |
| Cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Sequential multi-port fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel or All-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 107 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 8.3 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 16.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent short and long arm |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |