Chevrolet Suburban T1XX (2021–present)
Chevrolet Suburban suburban 4wd
T1XX (2021–present), 2021–2024. Diesel · 3.0 L · Automatic 10-spd · 4-Wheel Drive.
T1XX (2021–present)
2021 - 2024
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Diesel
Engine volume
3.0 L
Transmission
Automatic 10-spd
Drive
4-Wheel Drive
Curb weight
5930 lbs
Wheelbase
134 mm
Dimensions
226 × 81 × 76 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Sport Utility Vehicle 4WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 226 mm |
|---|---|
| Width | 81 mm |
| Height | 76 mm |
| Wheelbase | 134 mm |
| Wheel size | 18-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 28.0 gal |
|---|---|
| Curb weight | 5930 lbs |
| Gross weight | 7700 lbs |
Engine
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Engine volume | 3.0 L |
| Cylinders | 6 |
Transmission
| Transmission | Automatic 10-spd |
|---|---|
| Drive | 4-Wheel Drive |
Performance
| Fuel type | Diesel |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |