Chevrolet Suburban T1XX (2021–present)
Chevrolet Suburban 2wd 1500 high country
T1XX (2021–present), 2021–2021. Gasoline · 6.2 L · Automatic · RWD.
T1XX (2021–present)
2021 - 2021
7
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Transmission
Automatic
Drive
RWD
Wheelbase
134 mm
Dimensions
226 × 81 × 76 mm
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Standard Sport Utility Vehicle 2WD |
| Doors | 4 |
| Seats | 7 |
| Steering side | Left |
Dimensions
| Length | 226 mm |
|---|---|
| Width | 81 mm |
| Height | 76 mm |
| Wheelbase | 134 mm |
| Wheel size | 20-inch wheels |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 28.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.2 L |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | Automatic |
|---|---|
| Drive | RWD |
Performance
| Fuel type | Premium Unleaded |
|---|
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |