Chevrolet Suburban GMT900 (2007–2020)
Chevrolet Suburban suburban c1500 2wd
GMT900 (2007–2020), 2019–2020. Gasoline · 6.2 L · 420 hp · 10-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT900 (2007–2020)
2019 - 2020
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
420
Torque
460 lb-ft
Transmission
10-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5700 × 2045 × 1890 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 17.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5700 mm |
|---|---|
| Width | 2045 mm |
| Height | 1890 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 6.2 L |
| Horsepower | 420 hp |
| Torque | 460 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 10-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 17.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link coil spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |