Chevrolet Suburban GMT900 (2007–2020)
Chevrolet Suburban suburban 1500 2wd
GMT900 (2007–2020), 2010–2011. Flexible-fuel gasoline · 5.3 L · 320 hp · 6-speed automatic · Rear-wheel drive.
GMT900 (2007–2020)
2010 - 2011
13
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Flexible-fuel gasoline
Engine volume
5.3 L
Horsepower
320
Torque
335 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Rear-wheel drive
Wheelbase
3302 mm
Dimensions
5649 × 2009 × 1951 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
15.0 / 21.0 / 17.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | SUV |
| Doors | 4 |
| Seats | 8 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 5649 mm |
|---|---|
| Width | 2009 mm |
| Height | 1951 mm |
| Wheelbase | 3302 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 31.0 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Flexible-fuel gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 5.3 L |
| Horsepower | 320 hp |
| Torque | 335 lb-ft |
| Cylinders | 8 |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Rear-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 15.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 21.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent torsion bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi-link coil spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |