Chevrolet SS VF (2014–2017)
Chevrolet SS ss
VF (2014–2017), 2015–2017. Gasoline · 6.2 L · 415 hp · 6-speed manual · Rear-Wheel Drive. 0–60 mph in 4.8 s and top speed 155 mph.
VF (2014–2017)
2015 - 2017
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
6.2 L
Horsepower
415
Transmission
6-speed manual
Drive
Rear-Wheel Drive
0–60 mph
4.8 s
Top speed
155 mph
Curb weight
3915 lbs
Wheelbase
3010 mm
Dimensions
4986 × 1897 × 1471 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
14.0 / 19.0 / 17.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Large car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4986 mm |
|---|---|
| Width | 1897 mm |
| Height | 1471 mm |
| Wheelbase | 3010 mm |
| Wheel size | 245/40R19 front, 275/35R19 rear |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 18.8 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3915 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 6.2 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 415 hp |
| Cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed manual |
|---|---|
| Gears | 6 |
| Drive | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top speed | 155 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 4.8 s |
| Fuel economy city | 14.0 mpg |
| Fuel economy highway | 19.0 mpg |
| Fuel economy combined | 17.0 mpg |
| Fuel type | Premium unleaded (required) |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |