Chevrolet Spectrum first generation facelift (1985–1988)
Chevrolet Spectrum chevrolet spectrum 1.5 turbo
first generation facelift (1985–1988), 1985–1988. Gasoline · 1.5 L · 80 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
first generation facelift (1985–1988)
1985 - 1988
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.5 L
Horsepower
80
Torque
90 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2400 mm
Dimensions
4011 × 1590 × 1364 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 30.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4011 mm |
|---|---|
| Width | 1590 mm |
| Height | 1364 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 10.6 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.5 L |
| Aspiration | Turbocharged |
| Horsepower | 80 hp |
| Torque | 90 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Fuel system | Carburetor |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Semi-independent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |