Chevrolet Sonic T300 facelift (2017–2020)
Chevrolet Sonic ls
T300 facelift (2017–2020), 2017–2020. Gasoline · 1.8 L · 138 hp · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
T300 facelift (2017–2020)
2017 - 2020
6
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Horsepower
138
Torque
125 lb-ft
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Wheelbase
2525 mm
Dimensions
4397 × 1735 × 1516 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 34.0 / 28.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Subcompact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4397 mm |
|---|---|
| Width | 1735 mm |
| Height | 1516 mm |
| Wheelbase | 2525 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.2 gal |
|---|
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine volume | 1.8 L |
| Horsepower | 138 hp |
| Torque | 125 lb-ft |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 28.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |