Chevrolet Sonic T300 (2012–2016)
Chevrolet Sonic sonic
T300 (2012–2016), 2012–2020. Gasoline · 1.4 L · 6-speed automatic · Front-Wheel Drive.
T300 (2012–2016)
2012 - 2020
10
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.4 L
Transmission
6-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
3 lbs
Wheelbase
2525 mm
Dimensions
4397 × 1735 × 1516 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 37.0 / 30.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4397 mm |
|---|---|
| Width | 1735 mm |
| Height | 1516 mm |
| Wheelbase | 2525 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 12.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 3 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.4 L |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 6-speed automatic |
|---|---|
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 37.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |