Chevrolet Prizm E100 facelift (1998–2002)
Chevrolet Prizm prizm
E100 facelift (1998–2002), 1998–2002. Gasoline · 1.8 L · 100 hp · 3-speed automatic · Front-Wheel Drive.
E100 facelift (1998–2002)
1998 - 2002
3
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.8 L
Horsepower
100
Torque
116 lb-ft
Transmission
3-speed automatic
Drive
Front-Wheel Drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2464 mm
Dimensions
4420 × 1694 × 1400 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
24.0 / 30.0 / 26.0 mpg
Packages
Available packages for this modification
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact Cars |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4420 mm |
|---|---|
| Width | 1694 mm |
| Height | 1400 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.8 L |
| Horsepower | 100 hp |
| Torque | 116 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 3-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 3 |
| Drive | Front-Wheel Drive |
Performance
| Fuel economy city | 24.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 30.0 mpg |
| Fuel economy combined | 26.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |