Chevrolet Prizm E100 (1993–1997)
Chevrolet Prizm chevrolet prizm base
E100 (1993–1997), 1993–1997. Gasoline · 1.6 L · 105 hp · 5-speed manual · Front-wheel drive.
E100 (1993–1997)
1993 - 1997
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
105
Torque
100 lb-ft
Transmission
5-speed manual
Drive
Front-wheel drive
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2464 mm
Dimensions
4496 × 1684 × 1374 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
27.0 / 34.0 / 30.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4496 mm |
|---|---|
| Width | 1684 mm |
| Height | 1374 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
Volume and weight
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
|---|---|
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 105 hp |
| Torque | 100 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 5-speed manual |
|---|---|
| Gears | 5 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Fuel economy city | 27.0 mpg |
|---|---|
| Fuel economy highway | 34.0 mpg |
| Fuel economy combined | 30.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |