Chevrolet Prizm E90 (1989–1992)
Chevrolet Prizm chevrolet prizm 1.6 automatic
E90 (1989–1992), 1989–1992. Gasoline · 1.6 L · 95 hp · 4-speed automatic · Front-wheel drive. 0–60 mph in 12.2 s and top speed 106 mph.
E90 (1989–1992)
1989 - 1992
2
Comparable trims
Solo
Comparison mode
Engine type
Gasoline
Engine volume
1.6 L
Horsepower
95
Torque
100 lb-ft
Transmission
4-speed automatic
Drive
Front-wheel drive
0–60 mph
12.2 s
Top speed
106 mph
Curb weight
2 lbs
Wheelbase
2464 mm
Dimensions
4361 × 1679 × 1364 mm
Fuel economy (city/hwy/combined)
25.0 / 31.0 / 27.0 mpg
General information
| Brand country | United States |
|---|---|
| Vehicle class | Compact car |
| Doors | 4 |
| Seats | 5 |
| Steering side | Left-hand drive |
Dimensions
| Length | 4361 mm |
|---|---|
| Width | 1679 mm |
| Height | 1364 mm |
| Wheelbase | 2464 mm |
Volume and weight
| Trunk volume min | 12 L |
|---|---|
| Trunk volume max | 12 L |
| Fuel tank capacity | 13.2 gal |
| Curb weight | 2 lbs |
Engine
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Engine position | Front |
| Engine volume | 1.6 L |
| Aspiration | Naturally aspirated |
| Horsepower | 95 hp |
| Torque | 100 lb-ft |
| Cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Fuel system | Multi-point fuel injection |
| Compression ratio | 9.5 |
| Bore and stroke | 81.0 mm x 77.0 mm |
| Valvetrain | DOHC |
Transmission
| Transmission | 4-speed automatic |
|---|---|
| Gears | 4 |
| Drive | Front-wheel drive |
Performance
| Top speed | 106 mph |
|---|---|
| 0–60 mph | 12.2 s |
| Fuel economy city | 25.0 mpg |
| Fuel economy highway | 31.0 mpg |
| Fuel economy combined | 27.0 mpg |
| Fuel type | Regular unleaded |
Suspension and brakes
| Front suspension | Independent MacPherson strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam axle |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |